با پذیریش مقاله آقای دکتر مسعود بازگیر رئیس محترم دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام که با همکاری آقای مهندس کیومرث صیادیان و بهروز سهرابی اعضای هیئت مدیره شرکت زیست فناوری سپهر باختر در مورد کارآئی فناوری گرواسیس با پیشنهاد راه حل درختی ( Tree solution ) برای مقابله با ریزگردها با عنوان " فناوری نوین واترباکس برای احیای بیابانها و مبارزه با گرد و غبار بدون استفاده از انرژی و آبیاری " تهیه و به اولین کنگره بین المللی گرد و غبار ارائه گردید ، این فناوری در قالب سخنرانی در این کنفرانس که از تاریخ 14 - 12 اسفند در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار میگردد ، معرفی خواهد شد.

لازم ذکر است که علاوه بر اغلب دانشگاههای کشور، سازمانهای معتبر بین المللی فعال در این زمینه مانند  FAO  ،  UNDP  و سازمان بهداشت جهانی نیز در این کنگره حضور دارند.

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group