روز یکشنبه مورخ  18 بهمن 94 با دعوت هولدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی در مشهد ، کارگاه یک روزه ای در تالار اجتماعات این مجموعه بزرگ برگزار شد.

در این جلسه که مدیر عامل محترم هولدینگ و کارشناسان بخشهای باغداری ، زراعت و گلخانه این هولدینگ حضور داشتند ؛ مکانیزم عملکرد فناوری گرواسیس " روش کاشت درخت در اراضی خشک ، بیابانی و کوهستانی و سنگلاخ بدون استفاده از انرژی وآبیاری " و همچنین نکات و اصول چهارگانه ضروری برای اجرای موفق این فناوری همراه با آموزش عملی نصب واترباکس توسط دوتن از مدیران شرکت زیست فناوری سپهر باختر ( سهرابی و صیادیان ) بطور کامل تشریح گردیده و در پایان به سوالات مطرح شده پاسخ داده شد.

لازم ذکر است که این هولدینگ در حال حاضر میزان 14000 هکتار از اراضی آستان قدس را تحت مدیریت خود اداره مینماید که بخش قابل توجهی از این اراضی به صورت دیم می باشد و فناوری گرواسیس برای افزایش بهره وری این اراضی میتواند نقش موثری را ایفاء نماید.

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group