4

اجرای یک پروژه تحقیقاتی با استفاده از فناوری گرواسیس به منظور مبارزه با بیابان زائی و کاهش ریزگردها با همکاری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اهواز و با سرپرستی جناب آقای دکتر علی غلامی استاد گروه خاکشناسی دانشگاه آزاد اهواز آغاز گردید.

این طرح آزمایشی با هشت تیمار و سه تکرار با استفاده از نهال درختان کهور ، برهان ، اکالیپتوس و کنار ( هر تیمار دارای یک تیمار شاهد ) در روز سه شنبه مورخ 94/10/29  با حضور جناب آقای دکتر غلامی از اساتید محترم گروه خاکشناسی دانشگاه آزاد اهواز ، آقای مهندس محسن سعادت فرمعاون محترم مدیرعامل امور آب منطقه ای و آقای مهندس صیادیان رئیس هیئت مدیره شرکت زیست فناوری سپهر باختر در اراضی تحقیقاتی امورآب منطقه ای جنوب شرق خوزستان واقع در شهرستان امیدیه  اجرا گردید.

همزمان با بررسی نتایج این طرح یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز در قالب پایان نامه خود کارائی های برجسته فناوری گرواسیس را در مقوله بیابان زدائی مورد تحقیق و بررسی قرار خواهد داد.

برای مشاهده عکسها لطفا ( اینجا ) کلیک فرمائید.

 

 

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group