6

 

 

 

 

 

 

طی هماهنگی بعمل آمده و بنا به دعوت دفتر محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش در تاریخ پنجم اسفند ماه نود و هفت، ضمن حضور کارشناسان شرکت زیست فناوری سپهر باختر تنها نماینده رسمی شرکت گرواسیس در ایران، تعدادی نهال کنار و کهور با بکارگیری فناوری گرواسیس ( روش کاشت درخت در اراضی خشک، بیابانی و کوهستانی بدون استفاده از آبیاری و انرژی ) و استفاده از سیستم واترباکس در پارک آهوان جزیره زیبای کیش کاشته شد.

لازم ذکر است که تعداد معتنابهی آهوی زیبای ایرانی در این پارک که در یک منطقه محافظت شده طبیعی و تحت نظر دفتر محیط زیست سازمان منطقه آزاد در جزیره کیش واقع گردیده به صورت کاملا آزاد زندگی میکنند و کاشت نهال های مزبور در جوار آبشخور این آهوان انجام گردیده است. در این برنامه مدیر محترم، کارشناسان و کارکنان گرامی دفتر محیط زیست سازمان منطقه آزاد و نیز مدیر و کارشناسان محترم تاسیسات آب شیرین کن جزیره حضوری صمیمی و فعال داشتند. برای مشاهده فیلم کاشت نهال لطفا (اینجا) کلیک فرمائید. 

تصاویر عملیات کاشت نهال ها و نصب واترباکس گرواسیس:

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

photo -- --

 

42 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  50                                                                                                                                   54                                                                                                                        55

43

 

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group