بیست ماه قبل در اسفند 95 تعدادی نهال انجیر دیم (بش) با استفاده از فناوری گرواسیس و بکار گیری واترباکس در ویلا شهر کیمیا از باغ شهرهای اطراف شهر زیبای شیراز کاشته شده که خبر آن را در وب سایت درچ کردیم که برای مشاهده آن گزارش میتوانید (اینجا) کلیک کنید.

در اردیبهشت ماه 97 پس ازگذشت 14 ماه بدون انجام آبیاری واترباکسها از روی نهال های کاشته شده جمع آوری شد. برای مشاهده فیلم برداشتن واترباکس از روی نهال لطفا (اینجا) کلیک کنید. توجه داشته باشید که پس از برداشتن واترباکس و بازدید داخل آن پس از گذشت یک دوره زمانی چهارده ماهه و در حالی که فقط در زمان کاشت داخل واترباکس آب ریخته شده باز هم آن را پر از آب مشاهده میکنیم که در حقیقت این موضوع ، قابلیت این فناوری شگفت انگیز را در جمع آوری آب از طبیعت و رساندن آن به گیاهی که کاشته ایم، نشان میدهد.

جالب است که پس از برداشتن واترباکس، چون نهال ما طی همین مدت در طبیعت مستقر شده است از این پس نیز نیازی به آبیاری نداشته و طبیعت این وظیفه مهم را بعهده خواهد گرفت و جالب تر اینکه ما فقط با تعویض یک فتیله میتوانیم با همان واترباکس یک نهال دیگر بکاریم.

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group