فناوری گرواسیس از طرف وزارت اقتصاد هلند بعنوان یکی از سه شرکت دریافت کننده جایزه نماد ملی نوآوری و فناوری این کشور در سال 2016 انتخاب شد. این سه شرکت توسط هیئت داوران از میان ده شرکت برتر هلندی که در زمینه فناوری ها و نوآوری های مفید برای زندگی بشراقدامات موثری به ثمر رسانده اند ، انتخاب گردیدند.

 دیگر دریافت کنندگان این جایزه شرکتهای ASML و REDstack بودند. مراسم اهدا جوائز این سه شرکت مستقیما از شبکه سراسری تلویزیون هلند پخش شد ( برای مشاهده لطفا اینجا را کلیک فرمائید ).

انتخاب شرکت گرواسیس بدلیل عرضه مدل زیست محیطی واترباکس با نام تجاری گروباکس بود. این سامانه امکان کاشت همزمان یک نهال درخت و و چهار بذر یا نشاء گیاهان بوته ای مرتعی یا سبزیجات را در مناطق خشک و بیابانی جهان که با مشکلات کمبود آب و خشکسالی روبرو هستند با 90 درصد صرفه جوئی در مصرف آب فراهم می آورد. جالب اینکه پس از گذشت یکسال و استقرار گیاهان در طبیعت خود این سامانه شروع به تجزیه در خاک و پوسیدن نموده و بعنوان یک ماده آلی به مصرف گیاه خواهد رسید. این سامانه در سال 2014 نیز بدلیل اثرات مثبت زیست محیطی برنده جایزه لاله سبز هلند گردیده بود.

 

" کاشت درخت تنها راه نجات "

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است ( منبع : World Resource Institute ) در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است . پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری ).

 

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و ابیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن  ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

Template Design:Dima Group